1. 1. 2023 se je na naši šoli v okviru kulturnega dne odvijal šolski Otroški parlament, ki letos mladimi parlamentarcem odpira temo »Duševno zdravje otrok in mladih«. Otroški parlament vključujemo v naš program kot obliko vzgoje za demokracijo in je prostor za javno izražanje otroških mnenj in vprašanj, ki zadevajo odraščanje in vključevanje v življenjsko okolje.

Učenci predmetne stopnje so po oddelkih predstavili svoje izdelke, izrazili  mnenja, želje in razpravljali o dani tematiki, njihove predstavitve pa so budno spremljali člani šolske skupnosti, ki so bili tokrat v vlogi delovnega predsedstva.

Pri razrednih urah so učenci skupaj s svojimi razredniki in sorazredniki spoznavali in prepoznavali različna čustva, iskali pozitivne lastnosti, podajali nasvet za dobro počutje in iskali primerne rešitve pri reševanju sporov. Pri tem so se opirali na štiri podteme, ki so jim služile kot pomoč in opora pri delu:

• Kaj je duševno zdravje?
  • Vpliv okolja na moje duševno zdravje.
  • Moji viri moči.
  • Spremembe za krepitev mojega razvoja.

Nekaj strnjenih misli iz zaključkov razprav:

• Za dobro jutro poišči tri lepe misli o sebi.
  • Lepe misli in želje so tiste, ki nas bogatijo.
  • Iskanje pozitivnih lastnosti pri sošolcih predstavlja nekaj najlepšega, v razredu ustvarja pozitivno klimo in prinaša dobro počutje.
  • Pomembno, je da se naučimo prepoznati čustva in jih znamo izraziti.
  • Naša samopodoba je močno povezana z našim vedenjem in pomembno vpliva na naše življenje. Zelo pomembno je, da se otresemo negativne kritike in se sprejmemo takšne, kakršni smo.
  • Z enim pogledom in nasmehom marsikomu lahko polepšamo vsakdan.
  • Na naši šoli znamo prisluhniti drug drugemu, se dobro razumemo in smo si pripravljeni pomagati.
  • Stiske so del življenja pa tudi odraščanja, so majhne in velike. Vsak ima svojo zgodbo, zato težko rešujemo vse težave na enak način.
  • Živimo v drugačnem in hitrejšem času, kjer se tehnologija razvija zelo hitro, zato je pomembno, da vsak dan skrbimo za dobro počutje in se naučimo tehnik, ki nam lahko pri tem pomagajo …

Predstavljeni izdelki in nastopi so bili več kot odlični.

Verjamemo, da je za nami še ena odlična izkušnja, od katere smo se vsi skupaj nekaj naučili.

Iskrene čestitke vsem učencem, učiteljem in drugim sodelujočim. Hvala za udeležbo in soustvarjanje tako pomembnega programa.

Več o našem dnevu pa v spodnjih fotografijah.

Mentorica šolske skupnosti:

Sabina Oletič